Vénusz légycsapója (Dionaea muscipula)

A húsevő növények királynője az Egyesült Államok dél-keleti részén él. Eléggé speciálisak az életfeltételei, ezt csak Észak- és Dél-Karolinában találja meg, más rovaremésztő növényekkel együtt, mint: kürtvirágok, hízókák és harmatfüvek. Ennek a növénynek a természetes populációja egyre kisebb, C.I.T.E.S. listás faj lett, tehát fokozottan védett nemzetközileg. A természetben a légycsapó füves területeken él rövid szárú sásosokban és szórványosan lápvidékeken. Kopár területeken és részlegesen savas, homokos mocsarakban tenyészik (ph: 3-5). Ezek a területek agyagban szegények, típusosan alacsony a szerves anyag tartalmuk (8%, elsődlegesen vékony rétegben a felszínen). A talaj tartalmaz ásványi anyagokat is többnyire homok formájában. A klíma ezeken a területeken óceáni hatás alatt áll, meleg és nedves. A nyári hőmérséklet 9-26 C° , míg a tél enyhe, kisebb fagyokkal (-7C°) és a havazás elég ritka. A légycsapó kedveli a tűző  napot és a félárnyékot egyaránt, de az optimálistól eltérő teljes árnyékot is elviseli amit más növények vetnek rá.

Az áldozatot gyors mozgással ejti el (0,5 másodperc) a középér mentén két lebenyre szétvált levéllemeze segítségével. A 4 cm hosszú csapó börtöncellára hasonlít, tüskés rácsokkal. Záródás után a prédának nincs sok esélye a menekülésre, bár egyes rovarok, ill. hernyók kirágják magukat. Természetesen, az érzőszőrök érintésével a csapódás mesterségesen is kiváltható. Ezek a csapólevél belső felszínén helyezkednek el védve az esőcseppektől, amik beindítanák a mechanizmust. Télen a növény növekedése lelassul, a levelek formája a megszokottól eltérő lesz. Ilyenkor a hőmérséklet és a talajnedvesség alacsony, a megvilágítás maximális.

Az utóbbi években számtalan fajtáját állították elõ ennek az érdekes növénynek. Ezen típusok színeződésükben (tiszta vörös-bíbor, sárga-narancs, tiszta zöld formák), formájukban (csak téli forma, csak nyári forma), a levélrozetta alakjában (robosztus és törpe formák), a csapók színeződésében (különböző vörös árnyalatok) és végül a szélső tüskék alakjában (rövid, hosszú és így tovább) különböznek. Ha Ön kielégíti a növény alapvető ökológiai igényeit, speciálisan az igényelt fokozott fénymennyiséget, akkor mestere lehet ennek a szép növény tartásának.

Ki ne szeretné birtokolni ezt a hihetetlen növényt a botanika világából?

Tartása:
Amennyiben kertes házban lakik, nyáron nyugodtan kihelyezhető a kertbe, de inkább árnyasabb helyre. A meleg és a légmozgás miatt ilyenkor fokozott öntözést igényel. Célszerű a cserepét tiszta esővízbe vagy desztillált vízbe állítani. Átültetni legalább 2 évente célszerű, novobalt mohatőzeg a megfelelő kizárólagosan. Télen vagy kizárólag szobai tartás esetén a növényt javasoljuk zárt térben nevelni (pl. akvárium, üveggömb, nagyobb befőttes üveg) és a lakás legvilágosabb helyére helyezni. A zárt tér miatt ilyenkor csak éppen, hogy nyirkos legyen. Más ragadozó növényekkel összeültetve igazán egyedi és különleges törpenövényházat készíthetünk egy öreg akváriumból. Ha igazán sokáig életben akarjuk tartani kedvencünket, akkor az akvárium tetejére speciális fénycsövet (izzó szakboltból beszerezhető) teszünk és napi 16 órás megvilágítást alkalmazunk a fényszegény hónapokban. Átültetésnél szaporíthatjuk is sarjleválasztással, illetve a virágait megporozva csíraképes magok vetésével.

Sok sikert a növények tartásához!
PannonCarnivora